Kontrola krótkowzroczności

Czy naprawdę można spowolnić lub zatrzymać narastanie krótkowzroczności?

Tak! U większości osób a szczególnie u dzieci można powstrzymać narastającą krótkowzroczność. Kontrola krótkowzroczności jest bardzo skuteczna gdyż u wszystkich osób spowalnia narastanie wady.

Co oznacza pojęcie krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która powoduje nieostre widzenie z dużych odległości przy stosunkowo dobrym widzeniu z bliska lub z niewielkiej odległości. Jest to spowodowane faktem, że gałki oczne są zbyt długie i biegnące równolegle promienie po załamaniu przez układ optyczny ogniskują się przed siatkówką. Na siatkówce nie powstaje więc obraz ostrego punktu, lecz krążek rozproszenia. Przed oko krótkowidza, aby zogniskować promienie na siatkówce, należy założyć szkło rozpraszające (minusowe). Krótkowidz dobrze widzi z bliska i nie potrzebuje szkieł korekcyjnych. Patrząc daleko, widzi nieostro i w przeciwieństwie do dalekowidza nie może tego wyrównać akomodacją. Mruży oczy, żeby ostrzej widzieć, redukując sobie przez to kręgi rozproszenia na siatkówce. Stąd pochodzi nazwa krótkowzroczności (z greckiego myopia = mrużyć).

Jednostką określającą wielkość wady wzroku są Dioptrie (D).
Przy krótkowzroczności przyjęto podział na trzy stopnie:

  • krótkowzroczność niska - wada mniejsza lub równa -3,00 D
  • krótkowzroczność średnia - wada większa niż -3,00 D i mniejsza lub równa -7,00 D
  • krótkowzroczność wysoka - wada powyżej -7,00 D

shemat_krotkowzrocznosc

Epidemia krótkowzroczności

Krótkowzroczność powszechnie występuje na całym świecie, przybierając postać pandemii światowej. W Stanach Zjednoczonych krótkowzroczność wzrosła o 66% w ciągu trzydziestu lat tak, że obecnie 42% osób w wieku 12-54 boryka się z tym problemem. Ta wada wzroku stała się globalną kwestią o ogromnym znaczeniu, która dotyka ponad miliard ludzi na całym świecie, a co najgorsze tendencja wciąż jest zwyżkowa.

Tempo narastania krótkowzroczności dziecka może być zależne od działań jego rodziców.

Zauważa się spory procent dzieci, a nawet dorosłych, u których postęp krótkowzroczności jest bardzo gwałtowny. Badania wykazują, iż istnieją metody spowalniania i zapobiegania progresji krótkowzroczności, lecz są one najbardziej skuteczne u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Działania powinny być tak zaplanowane, aby zapobiec i spowalniać narastanie wady. Bardzo ważne jest przeprowadzenie szczegółowych badań okulistycznych przed rozpoczęciem nauki szkolnej i powtarzanie ich, co roku. W momencie wykrycia nawet najmniejszej wady należy od razu przystąpić do działania. Nie można czekać aż dziecko zacznie widzieć bardzo źle z daleka a pomiarowa wada wyniesie już np. -1,5 D. Niestety nie ma gwarancji, że leczenie będzie w 100% skuteczne, ale brak kontroli krótkowzroczności zazwyczaj powoduje narastanie wady od 0,50 do 0,75 D co roku.

Do góry