Plan działania

Naszym celem jest dołożenie wszelkich starań, aby nie dopuścić do narastania krótkowzroczności. Istnieje znaczna różnica w stylu życia osoby, której wada wzroku jest niewielka i stabilna a osobą, której wysokość krótkowzroczności jest znaczna i ciągle rośnie. Osoby, których wada wzroku od wielu lat wynosi -0,75 D lub mniej, narażone są tylko na nieznaczne niedogodności w życiu codziennym. Oznacza to, iż nie muszą nosić okularów stale, a raczej zakładają je wedle potrzeby np. do oglądania telewizji, podczas oglądania filmu w kinie, na uczelni, aby dobrze widzieć tablice. Ta grupa ludzi znacznie różni się od pacjentów z wyższą krótkowzrocznością, która dodatkowo, ciągle rośnie. Potrzebują oni okularów lub soczewek kontaktowych do stałego noszenia ze względu na komfort życia i swoje bezpieczeństwo.

Kontrola krótkowzroczności ma na celu spowolnienie, a najlepiej zatrzymanie rozwijającej się wady na możliwie najniższym poziomie.

Ponieważ jest to proces bardzo indywidualny, nie ma gwarancji, że rezultaty zawsze będą takie jak zakładaliśmy. Nie robiąc jednak nic u większości osób w wieku rozwojowym wada będzie narastać od 0,5 do 1,0 D na rok.

 

1. Znajdź odpowiedniego lekarza

Proszę znaleźć lekarza okulistę, który będzie gotów do dyskusji o indywidualnym programie zapobiegania krótkowzroczności dostosowanym do pacjenta. Jeżeli wizyty ograniczają się tylko do zapisywania coraz mocniejszych okularów lub soczewek kontaktowych, to dla obu stron nie jest to satysfakcjonujące. Dobry specjalista powinien zaproponować alternatywne rozwiązania korekcji wzroku, biorąc pod uwagę wartość wady wzroku, tempo jej narastania, styl życia i wiek pacjenta.

 

2. Zbadaj swoje oczy

Proszę pamiętać o relatywnie wczesnym i dokładnym badaniu narządu wzroku. Pierwsze takie badanie najlepiej zrobić w wieku 6 – 7 lat, przed rozpoczęciem intensywnej nauki szkolnej. Rozpoczęcie działań w tym wieku, przynosi najlepsze efekty w powstrzymywaniu narastania krótkowzroczności. Dokładny pomiar wady wzroku, kształtu oka, wielkości akomodacji i innych parametrów, pozwoli na wybór najskuteczniejszego planu postępowania. Badanie oczu jest konieczne także z tego powodu, aby jednoznacznie potwierdzić, że nieostre widzenie z dalszej odległości spowodowane jest krótkowzrocznością a nie inną chorobą narządu wzroku. Należy dodać, że osoby, których ostrość widzenia wydaje się być w normie też mogą mieć, mniej lub bardziej poważne, problemy okulistyczne.

 

3. Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu.

Aby zapobiegać narastaniu wady powinniśmy przebywać codziennie, co najmniej dwie godziny na zewnątrz. Nie ma pewności, iż ta liczba godzin jest wystarczająca, jednak u dzieci, które stosowały się do tych zaleceń postęp krótkowzroczności był znacznie wolniejszy. Najlepsza dla oczu jest forma aktywności, która związana jest z przebywaniem na zewnątrz i koncentracją na odległych przedmiotach np. jazda rowerem, bieganie, spacerowanie. Niestety dzieci i młodzież spędza bardzo dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, koncentrując się na bliskiej odległości np. gra na komputerze, oglądanie telewizji. Udział w zajęciach sportowych, które odbywają się w halach sportowych np. siatkówka czy koszykówka, również nie dają tak dobrych rezultatów. Badania wykazały, że bardzo pozytywne działanie ma ekspozycja na światło słoneczne. Pamiętać jednak należy o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 

4. Zadbaj o zdrową dietę

Zmiana stylu życia może mieć ogromny wpływ na zdrowie oczu. Nie przeprowadzono, jak dotąd wiarygodnych badań dotyczących wpływu diety na narastanie krótkowzroczności. W wielu jednak przypadkach można zaobserwować pozytywny wpływ właściwej diety na spowolnienie procesów chorobowych. Obserwujemy znacząco lepszy stan narządu wzroku u osób stosujących zdrową i naturalną dietę. Należy więc założyć, że sposób odżywiania ma wpływ na tempo narastania krótkowzroczności. Wiele chorób, w tym narządu wzroku może mieć swoje korzenie w spożywaniu wysoko przetworzonej żywności zawierającej dużą ilość soli, rafinowanego cukru oraz konserwantów.

 

5. Zastosuj odpowiednią korekcję wady wzroku.

  • Ortokorekcja

Ortokorekcja jest obecnie najlepszym sposobem korekcji krótkowzroczności. Metoda ta pozwala na ostre widzenie bez okularów w ciągu całego dnia. Jednocześnie jest to obecnie najskuteczniejsza metoda spowalniająca narastanie krótkowzroczności. Badania potwierdzają, że stosowanie ortokorekcji powoduje do 90% mniejsze narastanie wady w porównaniu ze zwykłymi okularami. Proces korekcji odbywa się w nocy. Zakłada się specjalne soczewki, które delikatnie i bezpiecznie zmieniają przednią krzywiznę rogówki oka. Dzięki temu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia okularów. Ortokorekcję można stosować u dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując szwajcarskie ortosoczewki MYOPIA CONTROL, posiadające podwójną strefę ortokorekcji, dzięki czemu mocniej hamują narastanie krótkowzroczności w porównaniu z klasycznymi konstrukcjami. Badania na świecie wykazały, że model ten w pierwszym roku użytkowania, u ponad 90% pacjentów całkowicie zahamował narastanie wady.

 

  • Dwuogniskowe soczewki kontaktowe

Dla osób, które nie akceptują ortosoczewek (bardzo wrażliwe oczy) lub mają zbyt dużą wadę (ortokorekcja jest skuteczna do mocy -6,00D) należy zastosować miękkie dwuogniskowe soczewki kontaktowe. Ta metoda korekcji wady również w znaczący sposób spowalnia narastanie krótkowzroczności (do 70% wolniejsze narastanie w porównaniu z okularami). Statystycznie jest więc nieco mniej skuteczna w porównaniu do ortokorekcji, lecz o wiele lepsza niż noszenie zwykłych okularów. Soczewki kontaktowe dwuogniskowe zbudowane są w ten sposób, że w centrum mają moc całkowicie korygującą wadę wzroku a na obwodowej ich moc jest znacząco słabsza ( np. moc w centrum wynosi -5,00 D a na obwodzie -2,50 D). Zwykle poleca się soczewki kontaktowe dwuogniskowe miesięcznej wymiany, czyli nosi się je przez cały dzień, zdejmuje na noc i po miesiącu wymienia na nowa parę. Soczewki tego typu, pod kontrola okulistyczną, mogą być bezpiecznie noszone przez dzieci szkolne i młodzież.

Niedawno wprowadzono do sprzedaży jednodniowe, dwuogniskowe soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności. Są one obecnie dostępne w Azji i nazywają się MiSight firmy CooperVision. Soczewki jednodniowe dwuogniskowe są na razie jednak bardzo kosztowaną metodą kontroli krótkowzroczności.

 

  • Specjalne dwuogniskowe okulary

Kolejną metodą korekcji krótkowzroczności, która spowalnia narastanie wady są okulary dwuogniskowe o płynnym przejściu. Okulary tego typu spowalniają narastanie wady wzroku o 20-30% w porównaniu z klasycznymi okularami. Jest to więc metoda znacząco mniej skuteczna niż soczewki kontaktowe, dlatego w świetle obecnych badań powinna być rozważana na końcu. Konstrukcja takich okularów polega na tym, że główna moc korygującą wadę wzroku ulokowana jest w górnej i centralnej części szkła zaś w dolnej i obwodowej części moc jest słabsza (np. -1,00 D w górnej części oraz -0,25 w dolnej). Ze względów technologicznych różnica między górną a dolną częścią nie może być jednak zbyt duża (nie są to szkła progresywne) i to prawdopodobnie ogranicza ich skuteczność w kontroli krótkowzroczności.

Ostatnio wprowadzono do sprzedaży specjalnie zaprojektowane okulary do kontroli krótkowzroczności z większą różnicą między centrum o obwodem szkła. Są one obecnie dostępne tylko w Azji i nazywają się MyoVision firmy Zeiss. Koszt tego typu szkieł wraz ze sprowadzeniem z Azji jest bardzo wysoki.

Do góry