Miękkie dwuogniskowe soczewki kontaktowe

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe używane do kontroli krótkowzroczności.

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe są miękkimi, sferycznymi lub torycznymi soczewkami kontaktowymi. Użytkowane są w ciągu dnia oraz zdejmowane na czas snu. Umożliwiają ostre widzenie z daleka jak i z bliska. Pacjenci powinni nosić soczewki codziennie, chociaż dzień przerwy na pewno nie wpłynie negatywnie na leczenie. Zalecane jest, aby nosić soczewki tak długo jak istnieje prawdopodobieństwo narastania krótkowzroczności.

Jak dwuogniskowe soczewki kontaktowe przyczyniają się kontroli krótkowzroczności?

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe zostały zastosowane po raz pierwszy przez Aller i Wildsoet w celu spowolnienia rozwoju krótkowzroczności. Powodem, dla którego soczewki dwuogniskowe są skuteczne w spowalnianiu narastania krótkowzroczności nie jest zmniejszenie wysiłku akomodacji przy czytaniu, lecz raczej stworzenie kręgu wzmacniającego otaczającego widzenie centralne w peryferycznych częściach siatkówki. Sygnały do wzrostu oka, według ostatnich badań, generowane są właśnie przez tą część siatkówki. Oko prawdopodobnie odbiera taki sygnał, jako "sygnał stop" dla dalszego nadmiernego wzrostu.

jak_soczewki_dwuogniskowe_wplywaja_na_spowolnienie_krotkowzrocznosci

Nie było wielu opublikowanych badań na temat miękkich dwuogniskowych soczewek kontaktowych, które są używane do kontroli krótkowzroczność, ale badania przeprowadzone przez Aller i Wildsoet wykazały 87% zmniejszenie progresji krótkowzroczności już w pierwszym roku.

Firma CooperVision, jako pierwsza wprowadziła w Hong Kongu jednodniowe dwuogniskowe soczewki kontaktowe o nazwie MiSight. W badaniach naukowych soczewki te spowalniają narastanie krótkowzroczności o 37% w ciągu pierwszych 20 miesięcy.

Czy występują skutki uboczne przy noszeniu soczewek kontaktowych dwuogniskowych?

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe wykorzystywane do spowalniania narastania krótkowzroczności nie różnią się znacznie od zwykłych soczewek kontaktowych noszonych przez miliony ludzi. Wystąpienie powikłań jest minimalne, jeżeli pacjenci stosują się do instrukcji dotyczącej pielęgnacji soczewek, czasu ich stosowania oraz wymiany. Odpowiednio częste wizyty kontrolne u okulisty pozwalają rozpoznać i zlikwidować małe problemy, zanim staną się bardziej dotkliwe. Soczewki dwuogniskowe są zwykle nieco grubsze niż zwykłe soczewki i dlatego osoby, które przyzwyczajone są do noszenia cieńszych soczewek mogą początkowo odczuwać niewielki dyskomfort. Adaptacja do tego typu soczewek jest więc dłuższa i trwa zwykle do kilku tygodni.

Dzieci szkolne z powodzeniem mogą nosić tego typu soczewki kontaktowe. Konieczny jest jednak pewien poziom dojrzałości oraz nadzór rodziców. Dzieci, często dużo szybciej niż dorośli, uczą się jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Główny problem związany z noszeniem dwuogniskowych soczewek kontaktowych używanych w leczeniu narastającej krótkowzroczności sprowadza się do efektów ich noszenia. Nie ma jednoznaczniej gwarancji, w jaki sposób zareaguje oko, ale dane są niebywale obiecujące.

Jak działają dwuogniskowe soczewki kontaktowe?

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe są materiałem medycznym, który zmienia ogniskową narządu wzroku. Jeśli oko jest krótkowzroczne, to zwykłe jednoogniskowe soczewki kontaktowe zapewniają ostre widzenie do dali. Dwuogniskowe soczewki kontaktowe zbudowane są w formie koncentrycznych pierścieni, które posiadają różne moce optyczne. W obszarze centralnym zlokalizowana jest moc do pełnej korekcji krótkowzroczności, natomiast w pierścieniu obwodowym odpowiednio mniejsza moc. Taka konstrukcja umożliwia obracanie się soczewki na oku bez pogorszenia właściwości optycznych.

Dwuogniskowa soczewka kontaktowa do kontroli krótkowzroczności.

Do czego zwykle służą dwuogniskowe soczewki kontaktowe?

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe są zwykle używane do korekcji prezbiopii. Jest to zjawisko, które występuje u każdej osoby po czterdziestym roku życia, kiedy coraz trudniej skupić wzrok na odległych obiektywach (np. znaki drogowe) oraz na bliskich obiektach (np. tekst w książce). Rozwiązaniem jest zastosowanie okularów lub soczewek kontaktowych, które będą miały dwie moce, inną do dali oraz inną do bliży. Po badaniu wzroku okulista może zaproponować najlepsze rozwiązanie w zależności od wady wzroku, oczekiwań lub pracy.

Do góry