Ortokorekcja

Jak działają soczewki ortokorekcyjne w krótkowzroczności?

Stosowanie soczewek ortokorekcyjnych, które kształtem dostosowane są do indywidualnego rozmiaru gałki ocznej, różni się od sposobu użytkowania zwykłych soczewek kontaktowych. Zakłada się je na oczy każdego wieczoru, a zdejmuje rano po obudzeniu się. Soczewka ortokorekcyjna zmienia krzywiznę gałki ocznej w czasie nocy i dzięki temu umożliwia ostre widzenia na każdą odległość w ciągu dnia, bez potrzeby zakładania okularów, czy zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne po kilku dniach adaptacji są wygodne i w najmniejszym stopniu nie utrudniają snu. Jedna para ortosoczewek wystarcza na okres jednego roku, chociaż u większości pacjentów mogą być noszone nawet do 2 lat. Stosowanie ortokorekcji powinno trwać tak długo jak istnieje zagrożenie narastania krótkowzroczności lub dopóki pacjent nie wyrazi życzenia powrotu do soczewek dziennych.

Jak ortosoczewki wpływają na kontrolę postępu krótkowzroczności?

Stosowanie ortokorekcji uważane jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów kontroli narastania wady wzroku. Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania krótkowzroczności. Soczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia.

Jak ortosoczewki wpływają na spowolnienie narastania krótkowzroczności.

Liczne badania kliniczne wykazały, że skuteczność w spowolnieniu narastania wady wynosi od 55% do nawet 100% w porównaniu ze zwykłymi okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Orientacyjne narastanie krótkowzroczności w zależności od stosowanej korekcji.

Czy stosowanie ortokorekcji powoduje jakiekolwiek powikłania?

Największym problemem korekcji krótkowzroczności przy pomocy soczewek ortokorekcyjnych, jest konieczność regularnego zakładania ich na noc. Najbardziej poważnym potencjalnym ryzykiem dla każdego pacjenta, który nosi soczewki kontaktowe jest zakażenie. W przypadku ortokorekcji znane są pojedyncze doniesienia o ryzyku zakażenia. Takie przypadki miały miejsce 10 lat temu w Azji. Wówczas jednak stosowano materiały starszej generacji oraz dopasowywanie soczewek ortokorekcyjnych nie było tak precyzyjne.

Czym są soczewki ortokeratologiczne?

Soczewki ortokorekcyjne to wysoce specjalistyczne, idealnie dopasowane do oka, sztywne gazo przepuszczalne soczewki. Wielkością są zbliżone do tęczówki, czyli kolorowej części oka. Jak już wspomniano, sposób ich używania różni się nieco od standardowej procedury. Powinny być one zakładane każdego wieczoru i zdejmowane dopiero rano, po przebudzeniu.

Korekcja krótkowzroczności ortosoczewką.

Do czego stosowane są soczewki ortokorekcyne?

Ortosoczewki są zwykle używane, aby umożliwić osobie krótkowzrocznej ostre widzenie w ciągu całego dnia, bez potrzeby noszenia soczewek korekcyjnych czy okularów. Efekt korekcji wady nie jest stały i w pełni odwracalny, to znaczy w przypadku zaprzestania noszenia soczewek, wada wzroku powraca. W przeciwieństwie do operacji laserowych (LASIK) oraz innych procedur chirurgii refrakcyjnej, soczewki ortokorekcyjne mogą być z powodzeniem używane zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

Więcej informacji o ortokorekcji na stonie: www.ortokorekcja.waw.pl

Do góry