Krótkowzroczność – możliwości leczenia

Oprócz tradycyjnych okularów możemy zastosować nowoczesne metody korekcji krótkowzroczności, które w znaczący sposób przyczyniają się do spowolnienia lub zatrzymania narastania wady. Przedstawione metody wymieniono wraz z orientacyjnym procentowym wskaźnikiem kontroli krótkowzroczności. Im wyższy odsetek, tym większa jest skuteczność w opóźnieniu narastania wady w porównaniu ze zwykłymi okularami. Oprócz procentów, podane są również znaki zapytania, które umieszczone są ze względu na małą ilość przebadanych osób.

  • Ortokorekcja (do 90%) – bardzo skuteczna metoda, szeroko stosowana w krajach azjatyckich.

    Czytaj więcej…

  • Miękkie wieloogniskowe soczewki kontaktowe (do 70%) – skuteczna metoda, nadal trwają badania nad udoskonaleniem tej metody.

    Czytaj więcej…

  • Okulary relaksacyjne (do 60%) – stosunkowo duża popularność w Azji

    Czytaj więcej…

  • Mocno rozcieńczona atropina 0,01% -skuteczna lecz stosowana codziennie może spowodować niepożądane efekty
  • Zmiana stylu życia w szczególności diety i uzupełnienie potencjalnych niedoborów – w fazie badań naukowych
  • Przebywanie na zewnątrz powyżej 2 godzin dziennie – korzystnie wpływa na narząd wzroku

Krótkowzroczność jest złożonym problemem, na który może mieć wpływ genetyka, lecz wywoływana jest przez czynniki środowiska. Oznacza to, że każdy pacjent inaczej reaguje na te same bodźce. Dla większości niepokojącym jest fakt stałego narastania krótkowzroczności, szczególnie w wieku szkolnym. Nie ma gwarancji zatrzymania narastania wady, lecz stosując nowoczesne metody kontroli krótkowzroczności na pewno zmniejszymy dynamikę wzrostu.

Do góry