Krótkowzroczność – możliwości leczenia

Oprócz tradycyjnych okularów możemy zastosować nowoczesne metody korekcji krótkowzroczności, które w znaczący sposób przyczyniają się do spowolnienia lub zatrzymania narastania wady. Przedstawione metody wymieniono wraz z procentowym wskaźnikiem kontroli krótkowzroczności. Im wyższy odsetek, tym większa jest skuteczność w opóźnieniu narastania wady w porównaniu ze zwykłymi okularami. Oprócz procentów, podane są również znaki zapytania, które umieszczone są ze względu na małą ilość przebadanych osób.

 • Ortokorekcja (55% - 92%) – bardzo skuteczna metoda, szeroko stosowana w Japonii.

  Czytaj więcej…

 • Miękkie dwuogniskowe soczewki kontaktowe (55% - 77%) – skuteczna metoda, nadal trwają badania nad udoskonaleniem tej metody.

  Czytaj więcej…

 • Dwuogniskowe soczewki okularowe z płynnym przejściem (do 44%?) – stosunkowo duża popularność w Europie

  Czytaj więcej…

 • Soczewki okularowe zmiennoogniskowe („MyoVision”) – soczewki okularowe występujące w tylko w Azji, w fazie badań naukowych
 • Przebywanie na zewnątrz powyżej 2 godzin dziennie (50%?) – w fazie badań naukowych
 • Atropina (90% - 100%) – nieużywana z powodu występowania wielu efektów ubocznych

Krótkowzroczność jest złożoną chorobą, która wydaje się mieć podłoże genetyczne, lecz wywoływana jest przez wpływy środowiska. Oznacza to, że każdy pacjent inaczej reaguje na te same bodźce. Dla większości niepokojącym jest fakt stałego narastania krótkowzroczności, szczególnie w wieku dojrzewania. Nie ma gwarancji zatrzymania narastania wady, ale nowoczesne metody korekcji są obiecujące.

Do góry